Dobry pozew rozwodowy – Jak go napisać?

Klienci naszej kancelarii najczęściej mają problem z napisaniem pozwu rozwodowego. Postaramy się odpowiedzieć na jedno z najczęściej pojawiających się pytań czyli w jaki sposób powinien być napisany pozew rozwodowy? Publikujemy 4 podstawowe zasady jakie warto uwzględnić w trakcie pisania takiego pozwu.

podpisywany pozew o rozwódKażdy kto postanowił wziąć ślub i wstąpić w sakramentalny związek małżeński nawiązał także pewną sprecyzowaną więź określaną przez prawo. W Polsce małżeństwo kojarzone jest z jego nierozerwalnością – jest to podstawowa cecha małżeństwa w kraju tak chrześcijańskim jakim jest Polska. Czasem zatem bardzo trudno jest się rozstać, aczkolwiek zdarzają się szczególne przypadki w których rozwód i ustanie małżeństwa wchodzą w grę. Na początku żeby zakończyć małżeństwo należy złożyć odpowiedni pozew o rozwód do sądu – on zdecyduje o dalszych losach związku. Napisanie odpowiedniego pozwu nie jest trudne, ale dla kogoś kto nie miał z tym styczności może to być sprawa nawet skomplikowana.

Miejsce w którym składa się pozwy rozwodowe

Pierwsze pytanie może się pojawić już we wstępnej fazie całej procedury. Pytanie to brzmi gdzie powinienem się udać by złożyć pozew rozwodowy? Odpowiedź jest jednoznaczna, musimy wybrać się do sądu okręgowego, powinien to być ten sąd który przynależy do ostatniego miejsca zamieszkania obojga małżonków. Jeżeli będziemy mieli sytuację taką, że żaden z małżonków nie jest zameldowany w konkretnym okręgu to miejsce obowiązującym do którego należy się udać by złożyć pozew jest sąd okręgowy umiejscowiony tam gdzie mieszka pozwany.

Ile pieniędzy wydam na rozwód?

Wytoczenie sprawy rozwodowej wiąże się z pewnymi kosztami. Rozwód Szczecin – w tym mieście stosunkowo tanie są porady prawne i wszelkie usługi adwokatów od których uzależniony jest efekt procesu rozwodowego. W innych miastach takie koszty mogą być większe. Jedno jest zawsze niezmienne, zawsze ponosimy wstępny koszt 600 złotych z tytułu opłaty sądowej – kwota nie jest zależna od tego jakiego adwokata sobie weźmiemy. Ta kwota może jeszcze ulec zmianie ponieważ w momencie zakończenia sprawy sąd okręgowy może ją obniżyć lub zwiększyć.

Będzie potrzebny adwokat rodzinny

Bez wątpienia w każdym wypadku będzie trzeba udać się do adwokata zajmującego się sprawami rodzinnymi by poprowadził naszą sprawę. Tak jak pisaliśmy wcześniej koszt wynajęcia takiego adwokata zależny będzie od miasta, w którym będziemy go szukać, ale również od jego doświadczenia oraz dotychczas odbytych spraw rozwodowych (liczą się szczególnie te sprawy, w których był spór o majątek czy o ograniczenie władzy rodzicielskiej). Taki adwokat może nam pomóc w napisaniu pozwu rozwodowego, ale także możesz szukać wzorów na terenie sądu – czasem na tablicy ogłoszeń są takowe wywieszone. Jeśli jednak mamy sytuację że rozwód jest bez orzekania o winie i trwa to krócej wówczas nie ma potrzeby zatrudniania prawnika. Musi jednak być spełniony taki warunek, że obie ze stron chcą polubownie dojść do porozumienia i rozstania.

Jakie informacje umieścić w pozwie rozwodowym?

Przede wszystkim muszą być w nim uwzględnione wszelkie przyczyny, dla których małżeństwo wygasło, dlaczego pożycie ustało i dlaczego decydujemy się na rozstanie. Trzeba to podać jak najbardziej szczegółowo, ale nie rozpisywać się – piszemy krótko i konkretnie. Jeśli posiadamy dzieci musimy napisać ile dzieci mamy i jaka jest ich obecna sytuacja, na jakim etapie życiowym się znajdują. Musimy bezwzględnie na nim umieścić datę sporządzenia pozwu oraz miejsce. Ponadto koniecznie trzeba podać swoje dane, oraz dane pozwanego. Jeśli mamy jakieś żądania wówczas musimy też o tym napisać. Powinniśmy także wskazać relację pomiędzy dziećmi a małżonkami a także określi ewentualną wysokość alimentów. W załączniku należałoby dołączyć także odpis aktu małżeństwa oraz zaświadczenie o dochodach, jeśli są dzieci to także odpis skrócony ich aktów urodzenia.

Jeśli skompletujemy powyższe informacje to możemy śmiało udać się do stosownego organu sądowego i złożyć wniosek oraz czekać na zakończenie tej niewątpliwie bolącej dla każdego człowieka sprawy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *